netcoffee.pl*po godzinach - reaktywacja

Ten blog jest kontynuacją bloga dostępnego ongiś pod adresem netcoffee.pl/pogodzinach.
Artykuły, które na to zasługują są przenoszone do nowej wersji bloga. Pozostałe wkrótce znikną.

2008-09-17

Łatwiejsze debugowanie z FirePHP

Problem...

Często debugując kod wypisujemy wartość jakiejś zmiennej do treści strony. Takie podejście ma tę wadę, że te wstawki trzeba usunąć z finalnej wersji. Czasem też format zwracanych danych uniemożliwia nam swobodne dodawanie własnego tekstu (XML, JSon no i oczywiście generowane dynamicznie grafiki). Do tego dochodzi praca z Ajaksem - wyników pobranych przez XmlHTTPRequest nie widzimy...


... rozwiązany

Skoro więc nie możemy przesłać dodatkowych komunikatów w wyniku, to może wykorzystać nagłówki HTTP? Jak się okazuje, jest to nie tylko możliwe, ale otrzymujemy gotowe rozwiązanie w postaci dodatku do Firefoksa - FirePHP i biblioteki PHP. Strona projektu - firephp.org. Na stronie FirePHP dostępne są informacje, jak zintegrować bibliotekę z wieloma znanymi frameworkami (CakePHP, CodeIgniter, Drupal, Kohana, ExpressionEngine, PRADO, Symfony, TYPO3, Zend Framework).


Jak to działa na serwerze?

Najpierw w kodzie wykorzystujemy bibliotekę FirePHP (wymagane PHP 5). Do dyspozycji mamy całą klasę FirePHP lub bardzo wygodną funkcję fb(). Najprostsze wywołanie to fb('Hello World'); ale można też bardziej skomplikowanie (np. wypluć całą tablicę lub obiekt) - użycie funkcji fb(). Całość informacji jakie podamy przy kolejnych wywołaniach funkcji fb(); jest przesyłana w formacie JSon w szeregu nagłówków HTTP X-FirePHP-Data-


Jak to działa w przeglądarce?

Teraz trzeba przesłane dane wyświetlić w jakiś sensowny i czytelny sposób. To właśnie robi dodatek FirePHP do Firefoksa. Trzeba pamiętać, że FirePHP wymaga innego dodatku - Firebug. Gdy w odpowiedzi serwer przyśle nagłówki X-FirePHP-Data-, FirePHP połączy ich wartość w całość a zinterpretowany wynik wyświetli w konsoli Firebug.

Konsola Firebug z wynikami FirePHP


Zalety

Podstawową zaletą jest to, że dane potrzebne do debugowania nie muszą być osadzone w treści odpowiedzi. Dodatkowo, są prezentowane w czytelny sposób w jednym miejscu. Bardzo pomocne jest to, że dane debugowe można dołączyć do danych, które "gryzą się" z różnymi wstawkami (np. dane binarne, obrazki, XML, JSON etc.). Nawet jeżeli dane nie zostaną przesłane w nagłówkach strony (a np. w nagłówkach przesłanych w odpowiedzi pobranej z wykorzystaniem XMLHttpRequest lub w nagłówkach przysłanych z obrazkiem osadzonym na stronie) to i tak wynik zobaczymy w konsoli. No i ostatnie - nawet jeżeli zapomnimy usunąć wpisy debugowe, to i tak pozostaną one niewidoczne dla nie wtajemniczonych.


Wady

Nie widzę... ;)


Ciekawe co dalej...

Dostępny jest patch do Apache Mod Rewrite, wysyłający do FirePHP rewrite log. Niestety patch został napisany przez niedoświadczonego programistę C i jest w stadium proof-of-concept. Miejmy nadzieję, że projekt się rozwinie.

Z informacji na stronie projektu wynika, że FirePHP może być także użyty w połączeniu z ASP, Pythonem czy środowiskiem Jaxer.

Na stronie w dosyć szczegółowy sposób opisano jak formułować dane wysyłane do FirePHP, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć nowe zastosowania dla tego rozszerzenia.

No comments:

Post a Comment